10.07 Tanabata z Pragi w Muzeum Azji i Pacyfiku


Muzeum Azji i Pacyfiku oraz 喜びの公園 Yorokobi no kōen zapraszają na celebrowanie japońskiego święta TANABATA, obchodzonego ok. 7 lipca, gdy zbliżają się do siebie dwie gwiazdy północnego nieba Wega i Altair, rozdzielone przez Ama-no-gawa (Drogę Mleczną). W Japonii jest to dzień, w którym spełniają się marzenia.
To już czwarta edycja autorskiej imprezy Yorokobi no kōen - Tanabata na Pradze, która w tym roku gościnnie przeniosła się na Powiśle do Muzeum Azji i Pacyfiku.

W programie wiele ciekawych wykładów, pokazy tańca, warsztaty origami i kirin kirie oraz warsztaty robienia japońskich słodyczy. Ponadto liczne stoiska z rękodziełem, publikacjami o Japonii oraz możliwość przymierzenia japońskich kimon i zapoznania się ze sztuką kitsuke.

Niedziela 10 lipca, godz. 12.00 - 20.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ul. Solec 24
Wstęp wolny.

CO TO JEST TANABATA?
Tanabata w Japonii obchodzona jest m.in. 7 lipca (data zależy od poszczególnych regionów Japonii), gdy zbliżają się do siebie dwie gwiazdy północnego nieba Wega i Altair, rozdzielone przez Ama-no-gawa (Drogę Mleczną). W tradycji japońskiej Wega to Tkająca Księżniczka – Orihime, a Altair to Hikoboshi, czyli para małżonków rozdzielona przez ojca Księżniczki, Tenkō, Króla Niebios. Dla Japończyków jest to dzień, w którym spełniają się marzenia.
CZYM JEST TANABATA NA PRADZE?
Od 2013 roku kiedy powstała nasza grupa, staramy się połączyć naszą fascynacje Japonią z osobistym przywiązaniem do Pragi Północ i uznałyśmy, że Święto Gwiazd, czy jak kto woli Spełniających się Marzeń pomoże nam połączyć te dwie rzeczy.
JAK TANABATĘ OBCHODZĄ JAPOŃCZYCY?
Obecnie Japończycy świętują ten dzień zapisując swoje życzenia, czasami w formie poezji – haiku na tzw. tanzaku, małych kawałkach papieru i wieszają je na krzewach bambusowych, niekiedy wraz z dodatkowymi dekoracjami takimi jak zrobione z papieru kimona , żurawie, portfele, itp., symbole wyrażające ich życzenia.
JAK W TYM ROKU CHCEMY UCZCIĆ JĄ MY?
Organizując:
- warsztaty zakładania kimon i yukat: Yorokobi no koen,
- stoiska wystawowe: oryginalne stroje japońskie, kanzashi, itp.,
- gry i zabawy japońskie,
- dwakonkursy: Miss Tanabaty i loteria haiku,
- opowieści o Japonii i podróżach po Japonii,
- prezentacje na temat japońskiego Święta Tanabata,
- przybliżenie legendy o księżniczce Orihime i pasterzu Hikoboshim,
- wystawę obrazów młodej, japońskiej studentki warszawskiej ASP - Yui Akiyamy.

WSTĘP WOLNY!

SPOTKAJMY SIĘ PO RAZ CZWARTY W TRAKCIE TANABATY Z PRAGI, TYM RAZEM W MUZEUM AZJI I PACYFIKU!

Organizacja: 
Karolina Krzywicka - koordynator ze strony Muzeum Azji i Pacyfiku