TURCJA OCZAMI BLONDYNA

Piątek, 31.07.2009,godz.18.00
Galeria Azjatycka, ul.Freta 5


TURCJA OCZAMI BLONDYNA - spotkanie z podróżnikiem, pisarzem i dziennikarzem TVP Kultura Maxem Cegielskim z prezentacją nowej książki "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu";Prowadzenie Maciej Góralski.
Max Cegielski, właściwie Maksymilian Cegielski (ur. 1975) - dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury. Członek kolektywu muzycznego Masala Sound System. Obecnie współpracuje z kanałem TVP Kultura, gdzie m.in. prowadzi i współtworzy cykl Korzenie.

Strona oficjalna: http://maxmasala.blox.pl/

W przeszłości i współczesności Konstantynopola - miasta miast, piętnastomilionowej metropolii - najlepiej widać historię i problemy Imperium Osmańskiego i Turcji. Analizując relacje podróżnicze Pierre'a Lotiego, Edmunda de Amicisa, Alphonse'a de Lamartine'a i François-René Chateaubrianda, Max Cegielski bada stworzone przez nich stereotypy, które stały się częścią dyskursu o krajach muzułmańskich: wirujący derwisze, lubieżni Turcy, orientalny despotyzm, haremy.

Romantyczna wizja zamieniła się w "orientalne urojenia" i intelektualne uproszczenia, którymi wielu dziennikarzy posługuje się do dziś. Cegielski polemizuje także z wizją miasta, jaką przedstawia Orhan Pamuk - często idąc jego śladami, odnajduje zupełnie inną rzeczywistość. Obserwacja codziennego życia miasta splata się z analizą historyczną, polityczną, religijną i urbanistyczną. Erudycyjny przewodnik po turystycznych atrakcjach starego Konstantynopola przeradza się więc w dziennikarską relację ze współczesności. To zarazem panorama bolączek Turcji: Cegielski opisuje uczestników głodówkowych protestów więźniów politycznych, rozmawia z członkami terrorystycznych ugrupowań komunistycznych, a także z potomkami Szejka Saida, przywódcy kurdyjsko-muzułmańskiej rebelii przeciw reformom Mustafy Kemala Atatürka. Bo czy rzeczywiście po wojnie o niepodległość wprowadzono tu demokrację? Można odnieść wrażenie, że autorytarne rządy Atatürka były zbyt wysoką ceną za nowoczesność.

Oko świata to także wywiady ze współczesnymi artystami tureckimi, historia stambulskich biennale i tureckiej sztuki politycznej. Cegielski daje nam wielowymiarowy obraz dzisiejszej Turcji, jakże różny od tego, który znamy z prasy.
żródło:http://merlin.pl/