LAOS Z TIZIANO TERZANIM

Czwartek, 13.08.2009, godz. 18.00
Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa
Wstęp WolnyLAOS Z TIZIANO TERZANIM - Relacja z podróży Jakuba Królikowskiego po Laosie śladami legendarnego włoskiego wędrowca i reportera - Tiziano Terzani (1938 - 2004). Jej przewodnikiem była książka pt. „Powiedział mi wróżbita”, pierwsza książka Mistrza wydana w Polsce, w 2008 roku. Opisana w niej niezwykła podróż po Azji, rozpoczyna się właśnie w Laosie.

Na małym balkonie hotelu Constellation w Wientiane blond hipiska paliła tak mocnego dżointa z marihuany, że zapach rozchodził się na wiele metrów dokoła. Na mój widok szepnęła: „Pamiętaj, Laos to nie miejsce, to stan umysłu”.

Tiziano Terzani

Jakub Królikowski (ur .1979) – animator kultury, działacz społeczny, szef rady programowej Fundacji Sztuki Arteria, dyrektor Festiwalu Filmowego „Kino w pięciu smakach”. Związany z MFF Era Nowe Horyzonty."Wielka książka wpisująca się w najlepszą tradycję literackiego dziennikarstwa... Książka głęboka, bogata, przeniknięta skupionym namysłem".

Ryszard KapuścińskiTerzani Tiziano
"Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie"

Tiziano Tarzani - wybitny, światowej klasy reportażysta - ostrzeżony w Hongkongu przez wróżbitę, że nadejdzie rok, gdy latanie samolotem będzie dla niego śmiertelnym zagrożeniem, postanowił przemieszczać się tradycyjnie, jak dawni podróżnicy. Powiedział później: "Decyzja okazała się znakomita, a rok 1993 - jednym z najbardziej niezwykłych. Przepowiedziano mi śmierć, a tymczasem odżyłem". Pieszo, łodzią, autobusem, samochodem i pociągiem odwiedził Birmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Chiny, Mongolię, Indonezję, Singapur i Malezję. Wszędzie szukał kontaktów z wróżbitami, jasnowidzami i szamanami, co sprawiło, że z coraz większym zrozumieniem i szacunkiem odnosił się do dawnych zwyczajów i przekonań, dziś zagrożonych przez agresywne formy zachodniej nowoczesności.

"Terzani już jest swego rodzaju legendą. To znakomity dziennikarz, ale tutaj chodzi o coś więcej: nie o skupiony na sobie narracyjny popis żurnalisty, lecz o podróż współczesnego, sceptycznego pielgrzyma, bardzo emocjonalnie reagującego na zdarzenia, a zarazem z pełną świadomością wykorzystującego stylistyczne efekty... Po części jest to autobiografia, po części wędrówka do błogiej przeszłości, nieznośnej teraźniejszości i nieżyczliwej przyszłości, po części - proroctwo... Zawsze pisał znakomicie, ale nigdy lepiej niż teraz".

William Shawcross, "Literary Review"