CHINY BUDDYJSKIE, CESARSKIE I NIE TYLKO...

dnia 16 września 2009 r. (środa) o godz. 18.00
Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa


CHINY BUDDYJSKIE, CESARSKIE I NIE TYLKO...
Spotkanie na którym Lidia Lewandowska-Nayar i Andrzej Miłkowski podzielą się wrażeniami z tegorocznej podróży po Chinach (slajdy, wideo).

Niniejsze spotkanie jest pierwszym z cyklu spotkań poświęconych Chinom. Trasa naszej podróży obejmowała Pekin, Suzhou, Szanghaj, Wuhan, Rejs po rzece Jangcy, Chongqing i starożytny X’ian. Chiny – państwo o historii liczącej 5 000 lat, fascynują różnorodnością kultur, wierzeń, obyczajów i krajobrazów. Dawne tradycje harmonijnie współistnieją z rozwijającą się w błyskawicznym tempie (mimo ustroju socjalistycznego) chińską gospodarką. Chińska sztuka, a zwłaszcza malarstwo i kaligrafia, urzeka swą oryginalnością. To kraj, w którym panuje swoisty porządek, wielomilionowe metropolie nie sprawiają wrażenia zatłoczonych a ludzie, mimo zabiegania, potrafią znaleźć czas, by zebrać się w parku na poranne ćwiczenia tai czi.

Tym razem poznamy zabytki świadczące o dawnej cesarskiej świetności Chin, zanurzymy się w bajkowych mistycznych ogrodach Suzhou, zwiedzimy jedne z największych funkcjonujących świątyń buddyjskich, w Szanghaju zagłębimy się w uliczki Starego Miasta i wtopimy w tętniące życiem światowe centrum biznesu. Poznamy tajniki wyrobu jedwabiu i podpatrzymy, jak na co dzień toczy się życie w chińskich miastach.

Lidia Lewandowska-Nayar jest orientalistką, doktorantką na University of London, SOAS. Jej główną specjalizacją są Indie. Aktywnie promuje kulturę indyjską w Polsce poprzez prelekcje, prezentacje, wieczory literackie i inne działania. Pasją jej życia są podróże, zarówno te bliższe, jak i dalsze. Z zamiłowaniem fotografuje i sporządza dokumentacje ze swoich wypraw. Ostatnio, w wyniku odbytej w tym roku podróży do Chin, rozszerzyła obszar swoich zainteresowań o kulturę chińską.