Zapraszamy do korzystania z BIBLIOTEKI AZJATYCKIEJ

AZJATYCKA, 00-403 Warszawa, ul. Solec 24,
tel. 022 621 94 70,
E-mail: biblioteka@muzeumazji.pl, czynna: pon. – piąt. 900-1500


Liczy ponad 13 tys. woluminów.

Gromadzi głównie publikacje naukowe o kulturze materialnej i duchowej krajów Azji, Australii oraz Oceanii w językach europejskich a także azjatyckich. Początek Bibliotece dał księgozbiór Andrzeja Wawrzyniaka, założyciela i dyrektora Muzeum. Najstarsze druki biblioteczne pochodzą z XIX w. i często zawierają ciekawe ilustracje.

Biblioteka Azjatycka Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie posiada dużo wydawnictw unikatowych, pochodzących od osób prywatnych i instytucji z wielu krajów świata. Prowadzi także wymianę międzybiblioteczną publikacji z bibliotekami licznych zagranicznych muzeów i instytucji o specjalności orientalnej (Petersburg, Praga, Budapeszt, Paryż, Sztokholm, Kolonia), etnograficznej (Amsterdam, Lejda, Monachium, Lipsk, Kolonia, Hanoi, etc.) i innej. Biblioteka kolekcjonuje również aktualne publikacje sprowadzane ze światowych wydawnictw uniwersyteckich (Oxford, Cambridge, Harvard, Yale, Honolulu, i in.) i z historii sztuki („Thames & Hudson”, „Prestel”, „H.Abrams, Inc.”, etc.).

W Bibliotece znajduje się także dużo wydawnictw, podarowanych przez The Japan Foundation w Tokio i The Korea Foundation w Seulu. Biblioteka otrzymuje także wiele katalogów domów aukcyjnych (Lempertz, Sotheby’s, Christie’s, Larasati). W księgozbiorze podręcznym - oprócz około 300 słowników językowych - jest kilka rzadkich encyklopedii, np. Kodansha Encyclopedia of Japan (9 wol.), The Dictionary of Art (34 wol.).

Spośród czasopism zagranicznych warto wymienić takie tytuły, jak: Arts of Asia, Orientations, Saudi Aramco World, Canberra Antropology, Senri Ethnological Studies, Pacific Affaires.

Biblioteka gromadzi również publikacje o tematyce orientalnej z polskiego rynku wydawniczego. Współpracuje także z polskimi muzeami, które posiadają kolekcje sztuki orientalnej i z polskimi instytucjami naukowymi o pokrewnym profilu.
Z polskich periodyków=2 0Biblioteka posiada Przegląd Orientalistyczny, Azja Pacyfik (rocznik) i polska edycję National Geografic.

Ze zbiorów Biblioteki można korzystać nieodpłatnie na miejscu lub na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych (z wyjątkiem odbitek kserograficznych).