KOMIKS JAPOŃSKI WYROCZNIĄ W SPRAWACH MODY, CZYLI JAK ARTYŚCI KREUJĄ TRENDY I CO Z TEGO WYNIKA


Czwartek, 19.11.godz.18.00 WSTĘP WOLNY Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa

KOMIKS JAPOŃSKI WYROCZNIĄ W SPRAWACH MODY, CZYLI JAK ARTYŚCI KREUJĄ TRENDY I CO Z TEGO WYNIKA - spotkanie z Joanną Zarembą-Penk, doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Cykl Strój jako zwierciadło kultury;

Komiksy japońskie, funkcjonujące w świadomości pod nazwą manga, mają niezwykle silny wpływ na swoich czytelników, dużo większy niż książki, zwłaszcza jeśli chodzi o modę. Literatura pozostawia dużą dowolność w wyimaginowanej kreacji danego bohatera czy miejsca. Komiks pozbawia odbiorcę całej przyjemności procesu "wyobrażania sobie", podając gotowy produkt - ubrany, uczesany, wymierzony i mimo , iż mangi są czarno-białe, pokolorowany. Wydawać by się mogło, że efektem takiego postępowania powinna być niechęć i brak zainteresowania, do ponownej lektury.

W rzeczywistości dzieje się zupełnie odwrotnie. Miłośnicy komiksowych historii, wcielają projekty postaci w życie, poprzez powielanie ich wyglądu i zachowań. Na specjalnie organizowanych konwentach przygotowywane są pokazy i konkursy takiej "mody", aranżowane są sesje zdjęciowe, można również zakupić gotowe kostiumy i akcesoria na wielu stoiskach. Ta nowa subkultura obecna jest przede wszystkim w Japonii, ale i fani europejscy dotrzymują kroku nowym trendom, przenosząc je do codziennego życia.

Biogram:
Joanna Zaremba-Penk,

Ukończony kierunek studiów: ochrona dóbr kultury sp. historia sztuki, na Wydziale Sztuk Pięknych
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2005 roku doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Główna dziedzina badań: manga (komiks japoński), w kontekście zależności i wpływów sztuki europejskiej, zwłaszcza z przełomu XIX i XX w. na rysowników japońskich; ikonografia; historia formy mangi; sztuka japońska, szczególnie drzeworyt.