BATIK NA JAWIE, MIĘDZY TRADYCJĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na koljne spotkanie w ramach cyklu "Strój jako zwierciadło kultury":

BATIK NA JAWIE, MIĘDZY TRADYCJĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ - spotkanie z Marią Szymańską, absolwentką muzykologii i studentką etnologii UW..

Środa 9.12. godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
Galeria Azjatycka, ul.Freta 5, Warszawa


Słowem „batik” określa sie w Indonezji między innymi tkaniny barwione tradycyjną metodą, której zasadniczym etapem jest malowanie ciekłym woskiem. Technika ta rozwijana była w ciągu setek lat głównie na wyspie Jawie, a jej efektem są kolekcje wspaniałych i niepowtarzalnych tkanin. Batików nie tworzono jednak w celu powieszenia ich w muzeum. Były elementem stroju, podkreślały zróżnicowanie społeczne i rangę noszących je osób. Wzory, które noszone mogły być przez jednych ludzi, dla innych pozostawały jednak zakazane.

Celem prezentacji jest przybliżenie techniki tworzenia batików, najważniejszych i najpopularniejszych motywów zdobiących te tkaniny oraz ich znaczenia i przypisywanej im filozofii. Omówiony zostanie także sposób funkcjonowania „malowanych” tkanin w życiu Jawajczyków, w sferze kultury tradycyjnej sięgającej swymi korzeniami dawnych dynastii królewskich oraz zupełnie nowatorskie i powstałe stosunkowo niedawno zastosowania batików, i ich „renesans” w odległej od tradycyjnej formie.

czytaj więcej...