IRANSKIE WIZERUNKI AJATOLLAHA CHOMEINIEGO


Muzeum Azji i Pacyfiku serdecznie zaprasza na spotkanie Irańskie wizerunki ajatollaha Chomeiniego oraz promocję książki Katarzyny Kleiber. Spotkanie poprowadzi iranistka Katarzyna Javaheri z wydawnictwa Persepolis.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 10 grudnia o godz.18.00 w Galerii Azjatyckiej (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie), przy ul. Freta 5 w Warszawie.
 
KATARZYNA KLEIBER (ur. 1984) jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała także język perski na tejże uczelni, na kierunku etnolingwistyka. Od roku akademickiego 2008/2009 jest doktorantką w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Zajmuje się współczesną sztuką irańską, w szczególności propagandą wizualną i relacją między twórczością artystyczną a polityką. Jest autorką kilku artykułów poświęconych tej problematyce. W ramach studiów doktoranckich przygotowuje rozprawę „Irańska sztuka a perska archeologia starożytna w czasach Pahlawich (1925-1979)”.

Książka, której pierwowzorem była praca magisterska Katarzyny Kleiber, została opiniowana do druku przez profesora dr hab. Tadeusza J. Żuchowskiego (UAM) oraz dr hab. Mariusza Bryla (UAM). Zawiera również wstęp autorstwa Marcina Krzyżanowskiego oraz kalendarium życia ajatollaha Chomeiniego.

Organizator: Karolina Krzywicka (MAiP)