Wystawa OGRODY JAWY I BALI Ogród Botaniczny PAN w Powsinie


OGRODY JAWY I BALI
Batiki dzieci ze Słupska
oraz zbiory Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
Centrum Wystawowo-Edukacyjne Natura et Ars
4 -31 sierpnia 2010 r.

Batik – tkanina zdobiona poprzez wielokrotne barwienie wzorów pokrywanych woskiem – kojarzy się przede wszystkim z Indonezją. Dziś inspiruje także polskich twórców. Od ponad 20 lat w Słupsku działa Pracownia Batiku, skupiająca dzieci i młodzież, a prowadzona przez Marię Hasiec, artystkę zafascynowaną kulturą indonezyjską.
Inspiracją dla słupskich prac młodzieży jest zarówno kultura, jak i przyroda Indonezji. Batiki na obecnej wystawie nawiązują do przyrody magicznego archipelagu – bajecznych ogrodów orchidei, tajemniczej dżungli, zielonych pól ryżowych, ale także do zabytków Indonezji i Polski, świata baśni i legend obu krajów. Oryginalne obrazy pachnące woskiem, z witrażowymi śladami po jego spękaniach, łączą azjatyckie inspiracje z talentem i wyobraźnią młodych twórców.
W 1998 r. Muzeum Azji i Pacyfiku zorganizowało pierwszą warszawską wystawę Pracowni i od tej pory regularnie współpracujemy. Udało mi się również zaprezentować jej dorobek w ojczyźnie batiku, Indonezji: w 1999 r. w Dżakarcie, a następnie w latach 2001, 2003, 2006 i 2008 w Yogyakarcie, Dżakarcie, Bandungu i Surabayi. Wystawy te zawsze budziły żywy oddźwięk, a w licznych komentarzach podkreślano oryginalność polskich batików oraz ich znaczenie jako inspiracji dla samych Indonezyjczyków.
Obecnej wystawie w Ogrodzie Botanicznym towarzyszy wybór indonezyjskich eksponatów z naszych zbiorów, nigdy dotąd nie pokazywanych. Będzie to pierwsza okazja, aby zobaczyć instrumenty gamelanu – jawajskiej orkiestry perkusyjnej, i elementy balijskiej architektury, jakie sprowadziłem z Indonezji w ostatnich latach.
Andrzej Wawrzyniak