DZIECIĘCE ORIENTALIA NA SKRZYŻOWANIU KULTUR

8. WFSK to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne dla dorosłej widowni. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszej publiczności festiwalu. Specjalny program przygotowany z myślą o dzieciach na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, to próba otwierania młodego pokolenia na wielokulturowe piękno i przełamywanie międzykulturowych barier.

W tym roku Dziecięce Orientalia  na Skrzyżowaniu Kultur będą miały nową odsłonę. Formuła spotkania opierać się będzie na różnorodnych działaniach, od pokazu filmowego poprzez mini koncert, aż po interaktywne warsztaty. Dzięki ciekawym prezentacjom i edukacyjnym zabawom, m.in. z Malezji, Indonezji, Chin i Japonii, dzieci poznają bardzo bogatą kulturowo Azję.

Dziecięce Orientalia (29.09.2012) rozpoczną się od pokazu filmu „Cicha”, na który zaprasza PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. To historia 6-letniej Maryam, która wraz z matką uciekła z Iranu do Szwecji. W Sztokholmie próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, choć nie jest to łatwe, szczególnie kiedy nie zna się języka. Czas trwania filmu – 30 minut. 

Po projekcji na scenie pojawi się polsko-azjatycka grupa dzieci, która wykona taniec indyjski. Najmłodsi będą mogli dowiedzieć się jak wyglądają podstawowe kroki tańca, co oznaczają niezwykłe gesty rąk oraz jaką historię kryje w sobie wyrazista mimika. Opiekunką grupy jest Kinga Malec – absolwentka mistrzowskich warsztatów Skrzyżowania Kultur. W trakcie występu Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, zaprezentuje niezwykłe instrumenty z różnych zakątków Azji i opowie obarwach wschodnich dźwięków.

Dziecięce Orientalia to również interaktywne warsztaty. Organizatorzy zapraszają rodziny do wspólnego spędzenia czasu i poznania gier i zabaw z dalekich zakątków świata, które nierzadko przypominają namznane polskie rozrywki.Podczas zabawy okaże się więc, jak wiele łączy najmłodszych z ich rówieśnikami żyjącymi w kulturach Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Wszystkie prezentowane zabawy są łatwe w opanowaniu, można je wygodnie adaptować do polskich warunków, bo nie wymagają żadnych dodatkowych przygotowań czy zakupów.

W ramach zabaw przygotowanych przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Fundację Krzewienia Kultury Japońskiej Sakura, będzie można wziąć udział w warsztatach:

Japonia
- Ayatori - przeplatanie w dłoniach sznurka i tworzenie z niego nietypowych kształtów
- Miburi–warsztaty mowy ciała, czyli jak porozumieć się z Japończykiem bez słów
- Podpisz się po japońsku – czyli mini-warsztaty kaligrafii
Papua Nowa Gwinea
- Kokoko – odmiana zabawy ze sznurkiem, także układanie go w różne kształty za pomocą dłoni
Malezja
- Wan, tu, zum –azjatycka odmiana naszej gry („papier, kamień, nożyczki”), układanie dłoni w figury, które ze sobą „rywalizują”
- Gasing – bitwa bączków, czyli puszczanie bączków w narysowanym kole, wygrywa ten, który kręci się w nim najdłużej
Indonezja
- Congklak – najstarsza gra planszowa świata, przy której łatwo nauczyć się arytmetyki
- Tatuaż – wykonywanie zmywalnego tatuażu z Birmy i Indonezji w azjatyckim salonie tatuażu
Chiny –Tanagram – chińska układanka znana od 3 tys. lat
Tybet – Yo-go – gra w kamyczki
Afganistan –Joz Bazi – azjatyckie gry w klasy

Ponadto każdy chętny będzie mógł zajrzeć do walizki Kima, który powrócił z podróży po Azji i przywiózł z niej mnóstwo wspaniałych pamiątek…

Dziecięce Orientalia na Skrzyżowaniu Kultur odbędą się 29 września, w sobotę, w godzinach 11.00 – 14.00 w namiocie festiwalowym, pod Pałacem Kultury i Nauki.