SYBERYJSKIE WĘDRÓWKI - JAKUCJA

fot. Andrzej Mazurkiewicz
Powrót przez bagna z trekkingu w Górach Czerskiego
Środa, 21.11, g.18.00
Galeria Azjatycka, Freta 5

SYBERYJSKIE WĘDRÓWKI - JAKUCJA (slajdy) - pełna przygód i humoru relacja Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów po Jakucji. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita oraz wyprawy trekkingowe (Himalaje, Turcja, Gruzja, Tanzania), a także prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży. Organizują również festiwal TERRA; www.festiwalterra.pl Wstęp 9 zł 

fot. Andrzej Mazurkiewicz
Ewenka z wioski Sasyr u podnóża Gór Czerskiego
"Syberia często kojarzy się z ponurą mroźną krainą usłaną łagrami stalinowskimi. Tymczasem pełna przygód relacja z kilku podróży po Jakucji pokaże wspaniałą syberyjską przyrodę i egzotyczną kulturę narodów Północy.

Pełna przygód i humoru relacja z kilku podróży po Jakucji (1990 - 1993r.), w której autorzy spędzili łącznie ponad osiem miesięcy. Podróż statkiem po rzece Lenie, leżący na wiecznej zmarzlinie Jakuck, jakuckie święto powitania lata i obrzędy szamańskie, park narodowy w delcie Leny, pasterze reniferów, święto Jukagirów, zagubiona rybacka wioska w delcie rzeki Indygirki, przeloty helikopterem, autostop na Trasie Kołymskiej odkrywają niemal nieznany świat.

Ważnym wątkiem tej podróży są trekkingi w Górach Czerskiego i w górach Suntar-Chajata. Bezludne góry, przeprawy przez rzeki i bagna, spotkania z niedźwiedziem, przejście po zamarzniętych rzekach, trekking narciarski i wspaniała syberyjska przyroda dodają smaku górskiej wędrówce. Akcentem eksploracyjnym są pierwsze polskie wejście na góry Pobieda i Mus Chaja (najwyższe szczyty w/w pasm górskich). 
Opowieść kończy spływ kajakowy po malowniczej rzece Sinji".