KULT WIECZNOTRWAŁEGO CIAŁA

www.sangharussia.ru

Wtorek, 5.03, g.18.00
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Wstęp Wolny 

KULT WIECZNOTRWAŁEGO CIAŁA XII PANDITO CHAMBO LAMY DASZY DORŻO ETIGEŁOWA - społeczne, kulturowe i polityczne konteksty współczesnego buddyzmu szkoły Geluk na terenie Wschodniej Syberii. Spotkanie z dr. Albertem Jawłowskim (UW) który opowie o sensacyjnej relikwii buddyjskiej na Syberii i pokaże jej zdjęcia. Spotkania prowadzone przez kustosza Macieja Góralskiego z cyklu Z tradycji buddyzmu


W 1741 roku caryca Elżbieta uznała buddyzm za jedną z oficjalnych religii Cesarstwa Rosyjskiego tym samym włączając nowo skolonizowane obszary rosyjsko – mongolsko – chińskiego pogranicza w ideologiczny i administracyjny system Imperium. Przeszło dwa wieki później, po upadku ZSRR, buddyjscy lamowie z rozmachem przystąpili do odbudowy utraconej w XX wieku pozycji społecznej. We wrześniu 2002 roku w okolicach miejscowości Huhe – Zurhen, na terenie Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Buriacja, ekshumowano ciało byłego zwierzchnika wschodniosyberyjskich buddystów – XII Pandito Chambo Lamy Daszy Dorżo Etigełowa. 

www.sangharussia.ru
Ciało Etigełej Chambo przetrwało w znakomitym stanie. Początkowo sądzono, że jego rozkład to kwestia kilkunastu godzin, może doby, w najlepszym wypadku kilku dni. Stało się jednak inaczej. Kolejne komisje lekarskie i naukowe nie potrafiły w sposób jednoznaczny wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. Cieszący się sporym autorytetem lama Gełek Bałbar nie czekając na dalsze wyniki badań ogłosił, że oddanie czci tak potężnemu joginu, który potrafił zachować swoje ciało w nienaruszonym stanie, przyniesie wielkie błogosławieństwa wiernym i zamieszkiwanej przez nich ziemi. Wieść o niezwykłym wydarzeniu błyskawicznie rozniosła się również daleko poza granicami Rosji. Wkrótce opinię w tej sprawie wyraził sam XIV Dalaj Lama stwierdzając, że tylko najwięksi mistrzowie potrafią zachowywać ciało w stanie medytacyjnego czuwania nawet długo po medycznym stwierdzeniu śmierci. Dodał również, że w zasadzie nie ma w tym niczego nadprzyrodzonego. 

fot.  Albert Jawłowski
Stało się jasne, że Buddyjska Tradycyjna Sangha Rosji ma w posiadaniu jedną z najbardziej niezwykłych „relikwii” buddyjskich na świecie. Wkrótce kult XII Pandito Chambo Lamy i wiara w jego cudowną moc stały się faktem. Dość szybko stał się również elementem społecznych, tożsamościowych i politycznych gier. 

Wykład i dyskusja będą poświęcone społecznym i kulturowym kontekstom kultu „wiecznotrwałego ciała” XII Pandito Chambo Lamy.