"RUM THAI CZYLI TANIEC TAJSKI" - wystawa fotografii DARII PAWĘDY


Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii DARII PAWĘDY - "RUM THAI CZYLI TANIEC TAJSKI". Wystawę będzie można obejrzeć od 9 sierpnia do 6 września 2013 r., w gościnnej galerii w Traffic Clubie (2 piętro), przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.

Tajski taniec – Rum Thai – od wieków stanowi integralną część kultury Tajlandii. Tradycyjnie dzielony na tańce klasyczne i ludowe, był i jest wykonywany podczas świąt i różnych uroczystości, a także w celach rytualnych. Każdy region Tajlandii ma swoją własną formę tańca, która podkreśla jego unikatowe zwyczaje i tradycje. Do najpopularniejszych należą Ram Wong, Fawn, Serng, Manohra i Khon. Oglądanie tańca tajskiego jest urzekające – piękne, barwne stroje tancerzy, choreografia często wzbogacona akrobatycznymi figurami oraz akompaniująca muzyka sprawią, że oglądanie takiego przedstawienia jest wydarzeniem, które na długo pozostaje w pamięci. 

Na południu Tajlandii najpopularniejszą i najstarszą formą jest taniec Manohra, który wyjątkowo mnie zafascynował. Jest to jeden z najciekawszych tajskich tańców. Jedną z jego charakterystycznych cech jest bogato zdobiony strój – złote korony, ptasie skrzydła i ogony, bransoletki, a także zdobione koralikami nakładki na palce imitujące bardzo długie, wywinięte paznokcie. 

Daria Pawęda

Daria Pawęda – z zamiłowania fotograf oraz podróżnik. Chętnie odwiedza miejsca rzadko odwiedzane przez turystów. Pasjonuje się również muzyką etniczną oraz tańcem. Sama również tańczy m.in. flamenco, bharatanatyam, taniec orientalny. W swoich fotografiach uwiecznia różne zakątki świata, a także świat artystów, muzyków i tancerzy. Ostatnio zafascynowana jest Tajlandią.

Patronat Medialny:
TTG CE
Stowarzyszenie Polskich Mediów
https://www.facebook.com/events/479269648822940/

Organizator: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)