"NA TURECKIM DYWANIE" - ĆWIERĆ WIEKU DZIAŁALNOŚCI PEDAGOGICZNEJ I ARTYSTYCZNEJ W TURCJI. SPOTKANIE Z JANUSZEM SZPROTEM

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie z Januszem Szprotem, pianistą, kompozytorem, muzykiem jazzowym, który od 25 lat wykłada i gra jazz w Turcji, kojarząc dwa pozornie nieznane światy, spotykające się na gruncie muzyki. Wykład ilustrowany muzyką na żywo.
Spotkanie nawiązujące do muzealnych obchodów rocznicy 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją i Polską.

Piątek, 10 października, godz. 18.00
ul. Solec 24, Warszawa.
Wstęp wolny

Janusz Szprot - pianista, kompozytor, aranżer, muzykolog, pedagog, autor podręcznika „Materiały do dwiczeo improwizacji jazzowej”, (http://szprot.org/janusz). Po ukooczeniu studiów muzykologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczyna karierę artystyczną jako muzyk jazzowy, a w 1971 roku, debiutuje na festiwalu, „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Współpracował z większością wybitnych polskich muzyków związanych z jazzem (Blues Duo „SZ-SZ” z Tomaszem Szukalskim), jak i z zagranicznymi gwiazdami jazzu i bluesa (min. Wild Bill Davison, Budd Johnson, Joe Lee Wilson, Dante Luciani, Sibel Kose, Meltem Ege). Był członkiem popularnej orkiestry jazzowej – Sami Swoi, obchodzącej w tym roku, jubileusz 45-lecia istnienia. Jako leader koncertował i nagrywał z własnymi zespołami: Amalgamat, a także po wyjeździe do Turcji, z supergrupą Polish-Turkish Jazz Formation, Fresh Air i ostatnio z Young@Hearts Band. Jest bratem muzyka, Lecha Szprota – lidera Vistuli River Brass Band (http://www.akademiajazzu.pl/). Od 1990 roku, przenosi się do Ankary, gdzie zakłada na Uniwersytecie Bilkent, Katedrę Jazzu, której dziekanem pozostaje nieprzerwanie do dziś (http://www.bilkent.edu.tr/). Nie tracąc kontaktu z polskim środowiskiem muzycznym, każdego roku przyjeżdża, jako kierownik dydaktyczny i wykładowca „Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych”, zapoczątkowanych w 1970 roku w Chodzieży, a od 1990 roku, odbywających się w „Domu Chemika” w Puławach, które ugościły już wielu znakomitych nauczycieli i artystów z całego świata, stając się przy tym, ‘kuźnią młodych talentów’. Znalazł się w gronie sześciu Polaków, uhonorowanych w Ankarze, medalem „Bene Merito”, za zasługi dla promocji, polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Odznaczenie wręczył Minister Spraw Zagranicznych - Radosław Sikorski, podczas uroczystości w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Ankarze (http://www.ankara.msz.gov.pl/).

Organizacja: Krzysztof Śliwiński