28.02 INDIE PÓŁNOCNO-WSCHODNIE - Z WIZYTĄ U PLEMION W NAGALANDZIE, ARUNACHAL PRADESH I MEGHALAI


Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie "Indie Północno-Wschodnie - z wizytą u plemion w Nagalandzie, Arunachal Pradesh i Meghalai", z udziałem Tomasza Tułaka, podróżnika, organizatora wypraw do Azji i właściciela biura wypraw Om Tramping Klub. http://omtramping.pl/
https://www.facebook.com/omtramping.klub

Czwartek 26 lutego 2015, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24.
Wstęp wolny.

INDIE PÓŁNOCNO-WSCHODNIE - Z WIZYTĄ U PLEMION W NAGALANDZIE, ARUNACHAL PRADESH I MEGHALAI Relacja z podróży do mało znanych Indii Wschodnich. Indie Wschodnie są zupełne inne niż pozostała część kraju. Tereny te są zamieszkałe głównie przez skośnookie plemiona pochodzenia birmańskiego i tybetańskiego. Pod względem kulturowym są one bliższe Indochinom niż Indiom centralnym. Wpływy hinduizmu są tu znacznie mniejsze. Rośnie rola religii rodzimych, buddyzmu i chrześcijaństwa. Różnorodność kulturowa jest tu niezwykła , a każdy stan to inna kultura. Niejednokrotnie nawet w obrębie jednego stanu mówi się wieloma językami i wyznaje zupełnie inną religię.

Jeszcze w 2011 roku dostanie się do tych mało znanych stanów było bardzo utrudnione. Na początku 2012 roku zniesiono specjalne zezwolenia na wjazd m.in. do stanu Nagaland. Obecnie łatwiej jest również uzyskać zezwolenie na wjazd do himalajskiego stanu Arunaćal Pradeś. Nadal bardzo niewielu turystów odwiedza te rejony Indii.

Podczas pokazu usłyszymy o Parku Narodowym Kaziranga, gdzie żyje ponad 2 tys. nosorożców. Następnie udamy się do stanu Arunaćal Pradeś. Przejedziemy przez przełęcz Sela (4.176 m n. p. m.) i dojedziemy do ,,Małego Tybetu” â krainy Tawang, gdzie żyje ludność pochodzenia tybetańskiego â Monpa i znajduje się jeden z największych na świecie tybetańskich kompleksów klasztornych. Potem usłyszymy opowieść o wschodniej części stanu Arunaćal Pradeś: miejscowościach Ziro i Along i ich lokalnych mieszkańców. Dalej trasa wiedzie rzeką Brahmaputrą i dalej pod granicę birmańską do stanu Nagaland, gdzie żyje plemię wojowników Naga rządzeni przez swoich królów.

Organizacja: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP