09.01 „Opowieść wigilijna” w interpretacji Warszawskiej Grupy Gamelanowej


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Warszawska Grupa Gamelanowa przygotowała spektakl dla dzieci na motywach „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa. Postaci znane z opowiadania zostaną odwzorowane za pomocą tradycyjnych, jawajskich lalek, zaś dhalangowi będzie towarzyszył gamelan wykonujący klasyczne i popularne utwory jawajskie. 

Teatr cieni wayang kulit to jedna z najbardziej charakterytycznych, indonezyjskich sztuk scenicznych. Szczególnie bogatą formę zyskał on na Jawie, gdzie przedstawienią odbywają się przez wiele godzin nocą. Dhalang - narrator i animator w jednej osobie, snuje opowieści zaczerpnięte z hinduskich eposów
Mahabharaty i Ramayany oraz legend jawajskich, od czasu do czasu komentując (nierzadko z humorem) otaczającą go rzeczywistość. Akompaniuje mu orkiestra orkiestry gamelan.

Dla Jawajczyków wayang kulit to nie tylko rozrywka, lecz także swego rodzaju misterium traktujące o odwiecznej walce dobra ze złem. Mistyczny i moralizatorski charakter "Opowieści Wigilijnej" doskonale wpisuje się w tę tradycję.

Spektakl miał swoją premierę 19 grudnia 2009 roku w Teatrze Andersena w Lublinie

09.01.2016 Muzeum Azji i Pacyfik, Solec 24. 
Ceny biletów: normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł, dzieci i młodzież do lat 18: 5 zł