31.05 Chiny bez makijażu


Muzeum Azji i Pacyfiku serdecznie zaprasza na:

Chiny bez makijażu. Spotkanie z Marcinem Jacobym poświęcone jego książce pt. „Chiny bez makijażu”(Wydawnictwo MUZA SA), który jest subiektywnym przewodnikiem po chińskiej kulturze i współczesności. Autor jest doktorem sinologii, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie im. Adama Mickiewicza. 

Wydarzenie poprowadzi dr Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
Wstęp wolny

Kilka słów o książce:

Książka Marcina Jacoby'ego, doktora sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, jest subiektywnym przewodnikiem pewnego Polaka po chińskiej kulturze i chińskiej współczesności. Autor nie zapomina przy tym o głębszym kontekście historycznym i kulturowym, bo tylko w ten sposób można wznieść się ponad uproszczenia i stereotypy i zastanowić się, jaki naprawdę jest ten wielki kraj.


Czy Chiny to archaiczna dyktatura gnębiąca swoich obywateli, czy może nowa potęga ekonomiczna? Lider innowacji czy moloch o zapadłych wioskach i tysiącach robotników pracujących w pocie czoła w fabrykach? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę, czy istnieją jakieś cechy wspólne pomiędzy pradawną cywilizacją, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, a krajem tanich podróbek, na które wielu z nas patrzy z góry? Jacy ludzie żyją w tym najludniejszym państwie na ziemi? Czy stanowią jednolitą masę, czy są mozaiką narodów, języków i kultur? W co wierzą, jakie mają zmartwienia? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność?


To obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy pragną wgryźć się głęboko w „chińskość” i zrozumieć, co może w niej tak fascynować. To również odważne spojrzenie na współczesne Państwo Środka i jego kierunki rozwoju w nowym millennium.